Május közepén kezdődtek, június elején fejeződtek be a projektben vállalt iskolai papírgyűjtési akciók. Környezeti tanácsadóink segítették a szervezést és jelen voltak a 15 „törzsiskola” által bonyolított akción. Fényképezőgéppel dokumentálták a gyűjtést és összesítették az eredményeket is. Az egy gyerekre jutó 48 kg/fő leadott papírhulladék azt jelzi, hogy a gyerekek megértették a papírgyűjtés fontosságát.
Az akciókat partnereinkkel közösen értékeltük és megállapítottuk az iskoláknak teljesítményarányosan járó füzetmennyiségeket.
Az iskolaév utolsó napjaiban három megye húsz iskolájában több mint 45 ezer darab hulladékpapírból készült (ingyen)füzetet osztott ki a Reflex Környezetvédő Egyesület és két megyei partnerszervezete.
A GYŐRKŐC faluban, a győri vár évszázados falai előtt, a Rába folyó két ága által körülölelt Radó szigeten a Reflex sátora volt az ÖKOHÁZ július első hétvégéjén. A GYŐRKŐC FESZTIVÁL két napja alatt, szombaton és vasárnap a felnőtteknek környezeti tanácsokat adtunk, a gyerekekkel papírt merítettünk, papírtéglát készítettünk, az ÖKOMATA mogyorót ajándékozott a kérdéseire helyes választ adóknak. a Reflex aktuális KEOP projektjének megfelelően minden a papír körül forgott.
A Csalán Egyesület és a Reflex munkatársai, önkéntesei, akik részt vettek a kétnapos rendezvényen: Horváth Ferenc, dr. Kalas György, Lajtmann József, Nagy Martina, Nagy Péter, Nagy Viktória, Németh Vera, Ribb Bernadett, Széll Mariann, Szűcs Gábor és Madarász Roberta.
A 2012-es Győrkőc Fesztiválon az első összesítések szerint 20 ezer gyerek és 30 ezer felnőtt, összesen tehát mintegy ötvenezer látogató vett részt.
A Csalán és a Reflex jelenlétének konkrét eredménye 110 kitöltött kérdőív, több mint 260 merített papír. Nem kézzelfogható, de nyilván legalább ilyen értékkel bír, hogy több száz – az ország minden részéből idesereglett- gyerekkel és felnőttel kerültünk közvetlen kapcsolatba, öregbítve egyesületünk hírnevét.
Alább néhány, a Radó sziget árnyas fái alatt készített kép:
Gyermekrajzokkal díszített újrapapír füzeteket kaptak azok az iskolák, amelyek bekapcsolódtak az egyesületünk Újragondolt papír elnevezésű környezetvédelmi programjába. A napokban három megye húsz iskolájában több mint 45 ezer darab hulladékpapírból készült (ingyen)füzetet osztott ki a Reflex Környezetvédő Egyesület, valamint a Vas és Zala megyei partnerszervezetei.
Tovább...A KEOP-6.1.0/B/11-2011-0020 projekt keretében „Az újragondolt papír” címmel hirdetett rajzpályázatunk eredményét korábbi hírünkben közöltük. A 731 db beérkezett alkotásból a zsűri döntése alapján 26 rajz került fel az iskolai újrapapír füzetek borítójára. Lehetőség nyílt arra is, hogy további 12 rajzot jelentessünk meg a májusban, húszezer példányban kiadni tervezett 2012/13-as tanév órarendünkön. Az erre esélyes – zsűri által kiválogatott - rajzokat szavazásra feltettük a projekt egyik honlapjára. Az órarendet a 12 legtöbb közönségszavazatot elért rajz díszítheti majd. Az alábbiakban az április 16-30. közötti szavazás módját ismertetjük.
Tovább...A Környezeti tanácsadás fejlesztése a Nyugat-Dunántúlon fókuszban a hulladékcsökkentés lehetőségeivel című KEOP-6.1.0/B/11-2011-0020 projeket keretében jelen voltunk az ETO Park területén megrendezett Győri Vásáron 2012 június 9-én.
Tovább...Tájékoztatjuk a tisztelt érdeklődőket, hogy az „Újragondolt papír” c. rajzpályázatunk 2. sz. értékelését (az órarendre kerülő rajzok felsorolását) csak május 10-én tudjuk honlapunkra feltenni. A szavazásra feltett rajzokhoz a vártnál jóval több (kb. 8400 db) kérdőívet is kitöltő visszajelzést kaptunk. Ami örvendetes, de az értékelő feldolgozást érthetően megnehezíti. A háromnapos késésért elnézésüket kérjük.
Az újrapapírra nyomtatot színes órarendet a Reflex Környezetvédő Egyesület ÚJRAGONDOLT PAPÍR címmel meghirdetett pályáztának győztes rajzai díszítik. Az órarendet azok a körnezetvédő diákok kaphatják, akik takarékoskodnak a papírral.
Az egyesületünk által bonyolított KEOP-6.1.0/B/11-2011-0020 sz. projekt egyik fő eleme a lakossági környezeti tanácsadási szolgáltatások fejlesztése. A „főcsapás” másik iránya a felvállalt papír-témánkkal (papírgyártás környezeti problémái, lakossági papírfelhasználás csökkentése, újrapapír termékek népszerűsítése) és a hozzá kapcsolt problémákkal („szemétposta” visszaszorítása,„környezetbarát” író- és tanszerek) kapcsolatos szakmai ismeretterjesztés.
A felvállalt tanácsadási-ismeretterjesztési munka jelentős része évek óta a régióban működő, projektben együttműködő Környezeti Tanácsadó Irodákhoz kötődik. Az irodákat – a Környezeti Tanácsadók Hálózata részeként – Győrben a Reflex Környezetvédő Egyesület, Szombathelyen a Kerekerdő Alapítvány, Zalaegerszegen pedig a Domberdő Természetvédelmi Egyesület működteti.
Tapasztalataink és az ügyforgalmi statisztika szerint az irodák által nyújtott ingyenes szolgáltatásokat a lakosság egyre jobban megismeri, az irodákat egyre többen keresik fel. A tanácsadó tevékenység hatékonyságának növelése érdekében a projektben az irodák vállalták, hogy szakembereik nagyrendezvényekre kitelepülve „kihelyezett” tanácsadó napokat tartanak. Megyénként 4-4 nyári rendezvényen jelenünk majd meg, ahol a helyszíni tanácsadást értelemszerűen összekapcsoljuk a „papír-újrapapír témával” kapcsolatos ismeretterjesztéssel és játékos gyermekfoglalkozásokkal.
Tovább...A környezeti tanácsadás fejlesztése a Nyugat-Dunántúlon című KEOP-6.1.0/B/11-2011-0020 projekt keretében elkészült A SZEMÉTPOSTA című kiadvány.
"Ingyenes szórólapok, reklámújságok, prospektusok. Szemétposta. Konzumkacat. Magyarul: kéretlen reklámanyag. Reggel újságba dugva érkezik, aztán kulikocsis terjesztők tömik velük tele a postaládát - estefelé újabb szórólapos fekszik rá a kapucsengőre. Imerős?"
Az anyag szerkesztői a címzetlen levélreklámok (szemétposta) környezetvédelmi és fogyasztóvédelmi vonatkozására hívják föl a figyelmet. Tanácsot is adnak, hogyan védekezhetünk a kéretlen reklámok ellen.
A lepoerellót 100 százalékban újrahasznosított papírra nyomtatták, beszerezhető a Reflex Környezetvédő Egyesület Győr, Bartók Béla út 7. szám alatti irodájában. Lásd: csatolt pdf fájl.
Tovább...A környezeti tanácsadás fejlesztése a Nyugat-Dunántúlon című KEOP-6.1.0/B/11-2011-0020 projekt keretében elkészült az OSZTÁLY VIGYÁZZ! című kiadvány. Az anyag szerkesztői az iskolaszerek ökológiai-egészségvédelmi problémáira, a szülő és az iskola felelősségére hívják föl a figyelmet. Tanácsot adnak a beszerzéshez, mit vegyünk és mit ne vegyünk a gyereknek. Az alkoholos filc például szerves oldószert és formaldehidet tartalmaz, helyette vegyünk inkább színes ceruzát, vagy zsírkrétát. Keressük a természetes anyagokból készült termékeket (favonalzó, fémfaragó, gumiradír), kerüljük a silány minőségű, egyszer használtos írószereket (gagyi műanyag tolltartó, eldobós golyóstoll)
A kiadványt 100 százalékban újrahasznosított papírra nyomtatták, beszerezhető a Reflex Környezetvédő Egyesület Győr, Bartók Béla út 7. szám alatti irodájában. Lásd: csatolt pdf fájl.
Tovább...